معرفی رایانش ابری

شما اینجا هستید

معرفی رایانش ابری

رایانش ابری، نه تنها یک فناوری بلکه یک پارادایم جدید در حوزه فناوری اطلاعات است که کلیه فناوری‌ها و الگوهای ارائه محصول و سرویس در حوزه فناوری اطلاعات از زیرساخت گرفته تا کاربرد را متحول می‌کند و در عین حال توانمندساز کلیه فناوری‌های پیشرو نظیر ۵G، IoT، NFV و غیره است. فراگیر شدن این فناوری در کشور ما نیز مثل بقیه دنیا، قطعی است و ضرورت دارد که برای بومی سازی دانش فنی و فناوریهای مرتبط با آن برنامه ریزی و اقدام شود، که در این طرح بنا است برای پاسخ به ضرورتها اقداماتی انجام شود. سه پروژه اقتصادی مقاومتی بخش ICT، شامل شبکه ملی اطلاعات، تولید محتوا و دولت الکترونیک بطور مستقیم با این طرح در ارتباط است.

اهداف و خروجیهای مورد انتظار:

  1. بررسی وضع رایانش ابری در داخل و خارج. و پیشنهاد نقشه راه بخش ICT در حوزه رایانش ابری با مشارکت انجمنهای تخصصی، صاحب نظران و نمایندگان شرکتهای خصوصی فعال انجام خواهد شد.
  2. کمک به توسعه سامانه‌ها و سرویسهای بومی رایانش ابری در لایه‌های IaaS و PaaS با کاربردهای: عمومی (برای خدمت‌رسانی به کسب وکارها خصوصاً شرکتهای نوپا)، شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی، زیرساختهای شبکه‌های مخابراتی
  3. خدمات ارزیابی و اعتبارسنجی فناوری‌ها و سرویس‌های رایانش ابری
  4. رصد، تحلیل و مشارکت در پروژه‌های بزرگ و فراگیر بین‌المللی (خصوصاً پروژه‌های متن‌باز)

یکی از برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در چند سال آینده افزایش سهم بخش فاوا در شاخص‌های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال می‌باشد. در این راستا با به بکارگیری برخی از فناوری‌های جدید می‌تواند تقویت کننده و شتاب دهنده این هدف باشد. رشد رایانش ابری در دنیا طی چند سال اخیر به عنوان یکی از فناوری‌های نوظهور بسیار قابل توجه بوده است. به طوری که سهم بازار این حوزه در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. طبق مطالعات انجام گرفته رایانش ابری به تنهایی در حدود ۰.۳ درصد در رشد GDP کشورها تاثیرگذار بوده است که به عنوان یک فرصت مناسب جهت رشد این شاخص برای کشورهای دنیا می‌باشد.

سهم ICT از تولید ناخالص ملی ایران در حال حاضر حداقل ۲.۷ درصد است و در سناریو دست پایین تا ۵ سال آینده به بیش از ۴ درصد (در کشورهای پیشرفته بیش از ۶ درصد است) می‌رسد. امروز ۶۰ درصد از صنعت ICT در کشورهای پیشرفته بطور مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر رایانش ابری قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود که تا ۹۰ درصد نیز برسد. به عبارتی اگر تا ۵ سال آینده GDP ایران حداقل ۴۰۰ میلیارد دلار باشد و سهم ICT، چهار درصد و سهم رایانش ابری ۶۰ درصد از ICT، حجم بازار رایانش ابری در حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود. این سهم به صورت ترکیبی شامل محصولات و خدمات فاوا به علاوه فناوریهای رایانش ابری است. البته اساسا امکان محاسبه آمار دقیق از سهم اختصاصی رایانش ابری وجود ندارد زیرا میزان آمیختگی و تاثیرپذیری فناوریهای حال و آینده فاوا از رایانش ابری بسیار زیاد و پیچیده خواهد بود.

در حوزه اشتغال نیز طبق آمار ارائه شده رایانش ابری موجب رشد حدود ۰.۵ درصدی تعداد شاغلین کشورها شده است که این میزان برای کشور ما بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی می‌باشد. طبق پیش‌بینی IDC و مایکروسافت رایانش ابری موجب ایجاد ۱۳.۸ میلیون شغل در سالهای ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۵ شده است. در حال حاضر بیش از ۱۸ میلیون شغل به واسطه رایانش ابری در دنیا ایجاد شده است که این میزان برای یک دوره رقم قابل توجهی می‌باشد. در خصوص ایجاد شرکتهای ارزش‌آفرین و خلق ثروت و ارزش هم طبق آمار ۱۰۰ شرکت برتر دنیا از نظر ارزش بازار، شرکتهای گروه فناوری اطلاعات از نظر ارزش رتبه اول را در بین صنایع دیگر دارند. شرکتهای مخابراتی از نظر ارزش رتبه هشتم صنایع را دارند. علاوه بر این رشد ارزش شرکتهای فناوری اطلاعات در ۵ سال اخیر در حدود ۲۰۰ درصد بوده که در این بین شرکتهایی مانند amazon و Salesforce که رایانش ابری به عنوان محور اصلی کسب و کار آنها بوده بیش از ۳۰۰ درصد رشد یافته‌اند. این میزان برای شرکت‌های موفق مخابراتی مانند AT&T در حدود ۱۰ درصد می‌باشد.

درباره ما

رایانش ابری، نه تنها یک فناوری بلکه یک پارادایم جدید در حوزه فناوری اطلاعات است که کلیه فناوریها و الگوهای ارائه محصول و سرویس در حوزه فناوری اطلاعات از زیرساخت تا کاربرد را متحول میکند

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبر نامه طرح رایانش ابری جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۷۷۳
  • رایانامه: cloudproject@itrc.ac.ir