فرصت‌های کارآموزی

شما اینجا هستید

فرصت های کار آموزی

دوره های کارآموزی:

به منظور تحقق همكاري دانشگاه و صنعت IT، پژوهشگاه فن آوری ارتباطات واطلاعات  برنامه‌های عملیاتی متعددی را جهت اجرا نمودن آن شکل داده است که تدوین آیین نامه‌ي کارآموزی در بخش های مختلف پژوهشگاه، بخشی از این برنامه می باشد.

منظور از كارآموزي، دوره‌هایی است كه طي آن دانشجويان رشته هايي كه شرايط ورود به اين دوره را دارند، واحدهاي درسي مشخصي ویا دوره های آموزشی مشخصی را در بخش های مختلف پژوهشگاه از جمله گروه توسعه نرم افزار مي‌گذرانند. به اين ترتيب در كنار آموخته‌هاي علمي وفني دانشگاه، با ارتقاء توان اجرائي خود در رشته مربوطه وامكان تاثير متقابل تئوري و عمل و يا علم وتكنيك با نحوه رفع نيازهاي اساسي و ضروري جامعه آشنا مي گردند.

افراد مشمول دوره های کارآموزی

دانشجویان مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد ودکتری رشته ها وگرايش‌هاي مرتبط با فناوری اطلاعات.

فارغ التحصیلان مقاطع مختلف رشته ها وگرايش‌هاي مرتبط با فناوری اطلاعات.

 

فهرست فرصت‌های کارآموزی

PaaS

پلت فرم به عنوان یک سرویس (Platform As A Service) که به طور خلاصه با PAAS شناخته می شود :
در این مدل، یک لایه از نرم افزار یا محیط توسعه به عنوان سرویس ارائه می شود که با استفاده از آن می توان سطوح بالاتری از سرویس ها را ایجاد نمود
در واقع مشتری برای ساخت برنامه های کاربردی خود که در پلت فرم تهیه شده قابل اجرا است، دارای آزادی عمل می باشد
پلت فرم   LAMP(لینوکس، آپاچی، MySql  و پی اچ پی)، J2EE و Ruby و ... از جمله سرویسهای این مدل هستند.

  OPNFV و OpenStack  با تمرکز بر NFVو SDN            

OpenStack یکی از بزرگترین پروژه های نرم افزار منبع باز در جهان است و نرم افزار منبع باز برای ایجاد ابرهای خصوصی و عمومی فراهم می کند. نرم افزارOpenStack کنترل می کند pool های بزرگی از محاسبه، ذخیره سازی، ومنابع  شبکه در سراسر مرکز داده، از طریق یک داشبورد و یا از طریق یک  OpenStack API .

PNFV و OpenStack کمک می کند به سازمانها در رهایی یافتن از شبکه های اختصاصی . ترکیبی از OpenStack و OPNFV اجازه می دهد تا کاربران به مجموعه ای از جامع ترین قابلیت های NFVموجود روز دسترسی داشته باشند ودر روی لبه تکنولوژی و نوآوری شبکه حرکت کنند.

 

 

 مطالعات رصد رایانش ابری و نرم افزارهای زیرساختی

مطالعه و تحقیق در مورد استانداردهای رایانش ابری

 ISO/IEC 17826

استانداری است که یک واسط را برای دسترسی به ذخیره سازهای ابری و همچنین مدیریت داده های ذخیره شده در آن معرفی می کند.

ISO/IEC 17826:2012

 ISO/IEC 17788

این استاندارد شامل مروری کلی بر رایانش ابری و تعریف اصطلاحات رایانش ابری است.

ISO/IEC 17788:2014

 ISO/IEC 17789

استانداردی بر معماری رایانش ابری

ISO/IEC 17789:2014

ISO/IEC 27017

 ISO/IEC27002

ISO/IEC 27017

 ISO/IEC 27018

استاندارد آئین نامه کنترل جهت حفاظت از اطلاعات شخص قابل شناسایی پردازش شده در خدمات رایانش ابری عمومی (کنترل حریم خصوصی برای رایانش ابری)

ISO/IEC 27018

 ISO/IEC 27036

استاندارد امنیت اطلاعات برای ارتباطات عرضه کننده - راهبردهایی برای امنیت خدمات ابری

ISO/IEC 27036

استاندارد (OVF Open Virtualization Format)

استاندارد OVF برای مشتریان و توسعه دهندگان امکان انتخاب هر فوق ناظری را بر اساس قیمت و کارایی می دهد و از متمرکز شدن در یک فروشنده جلوگیری می کند.این استاندارد با بسته بندی و توزیع ابزارهای مجازی نقش مهمی در بالابردن سرعت تطبیق پذیری ابزارهای مجازی ایفا می کند

استاندارد SEWG‪(Software Entitlement Working Group)‬

این استاندارد، قابلیت مدیریت بهتر محصولات نرم افزارهای تولید شده و دارای مجوز و همچنین استفاده از محصول مذکور را ایجاد می کند.

استاندارد CADF ‪(Cloud Auditing Data Federation Working Group)‬

این استاندارد در جهت مدیریت اطلاعات ضروری و حفظ امنیت نرم افزار در محیط های ابری نقش ایفا می کند.

استاندارد CMWG ‪(Cloud Management Working Group)‬

این استاندارد مدیریت رشد ابرهای گسترش یافته را به عهده دارد.

استاندارد(Organization for the Advancement of Structured Information Standards‏) OASIS

این استاندارد منبع بسیاری از استانداردهای بنیادی که امروزه استفاده میشود می باشد. و در جهت مدیریت شبکه نقش بسزایی ایفا می کند.

Storage as a service

ذخیره سازی به عنوان یک سرویس (SaaS)  یک مدل کسب و کارمی باشد  که در آن یک شرکت زیرساخت های ذخیره سازی را به یکی دیگر از شرکت ها یا افراد برای ذخیره داده ها اجاره یا اجازه می دهد. شرکت های کوچک و خصوصی اغلب این راه حل را یک روش مناسب برای مدیریت پشتیبان گیری داده های خود می دانند زیرا صرفه جویی هزینه در پرسنل، سخت افزار و فضای فیزیکی می باشد.

 

  SDN با تمرکز بر ODL

شبکه‌های نرم‌افزار محور یا SDN عبارتند از: «نسل جدیدی از شبکه‌ها که با استفاده از لایه‌های مجازی، سوییچ‌های مجازی، کنترلر مرکزی، استانداردهای ارتباطی و APIهای  سطح بالا سعی می‌کنند برخی از کارهای کنترلی و مدیریتی و شبکه را در لایه‌های بالاتر به صورت نرم‌افزاری انجام دهند». به زبان دیگر SDN وابستگی به سخت‌افزار را کاهش داده و قابلیت‌های نرم‌افزاری و هوشمندی شبکه را افزایش می‌دهد. از این رهگذر سازمان‌ها و اپراتورها می‌توانند  اقدام به برنامه‌ریزی و برنامه‌نویسی برای شبکه خود کرده و قابلیت‌های سفارشی و اختصاصی را به وجود آورند که نتیجه آن ارائه سرویس‌های جدیدی برای مشتریان است.

مطابق تعریف بنیاد شبکه‌های بازOpen Networking Foundation) یا (ONF شبکه‌های نرم افزار محور یا SDN یک نوع از معماری شبکه‌ای است که سطوح داده و کنترل را از یکدیگر جدا می‌کند. این امر با قرار دادن سطح کنترل (فراهم‌کننده سیاست‌ها و هوشمندی شبکه) در سرور یا برنامه‌ای که کنترلر نام دارد امکان‌پذیر است. برنامه‌های کاربردی هم در بالای سطح کنترل در سطح کاربرد (Application Layer) قرار می‌گیرند

در معماری شبکه‌های SDN سعی شده است که توانایی و هوشمندی شبکه‌های کامپیوتری بیشتر شود. اینکار با جداسازی بخش کنترل داده‌ها از سوییچ و روتر سخت‌افزاری و تمرکز آنها در لایه‌های نرم‌افزاری مجازی شبکه انجام می‌شود. یک کنترلر نرم‌افزاری متمرکز که دیدی از کل شبکه را در اختیار داشته، بسیار موثرتر و هوشمندتر از بخشهای کنترلی پراکنده روترها و سوییچها عمل خواهد کرد. با یک کنترلر  متمرکز، قابلیت‌هایی مانند برنامه‌ریزی، مقیاس‌پذیری، انعطاف‌پذیری، خودکارسازی و توسعه نرم‌افزاری به شبکه اضافه می‌شود.

 

نرم افزار تعریف شبکه (SDN) یک جنبش صنعت برای  ایجاد شبکه های قابل برنامه ریزی که انعطاف پذیر و پاسخگو در مقابل نیاز های  سازمان وکابران می باشد. (ODL‏) OpenDaylight، بزرگترین  کنترلر منبع باز SDN می باشد که کمک می کند به هدایت  این تحول.

درباره ما

رایانش ابری، نه تنها یک فناوری بلکه یک پارادایم جدید در حوزه فناوری اطلاعات است که کلیه فناوریها و الگوهای ارائه محصول و سرویس در حوزه فناوری اطلاعات از زیرساخت تا کاربرد را متحول میکند

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبر نامه طرح رایانش ابری جهت دریافت آخرین اخبار و وقایع

ارتباط با ما

  • نشانی:    تهران، خیابان کارگرشمالی، روبروی سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • تلفن تماس: ۸۴۹۷۷۷۷۳
  • رایانامه: cloudproject@itrc.ac.ir